Eesti English

Holistiline teraapia

     
 
  LIITU
UUDISKIRJAGA

 


Pingutusenupp

Suve jooksul tekkis juba selline petlik tunne, et olen oma regulaarse tagavarapatarei kasutamise lõpetanud ja minu pingutusnupp on tolmukorra all. Viimastel nädalatel on aga see teema taas päevakorda kerkinud, sest hooaeg hakkas pihta ja töötempo järjest tõuseb.

Käisin hiljuti kahel erineval üritusel esinemas, kus küsisin osalejatelt, et kas nemad ka kasutavad oma tagavara patereisid, kui tegelikult oleks vaja puhata. Kas käsi liigub automaatselt selle nupu juurde, kui oleme tegelikult täiesti kurnatud, tühjad ja tüdinud, kuid meil on vaja veel see olulisena tunduv asi ära teha. Selline ühtne noogutus oleks koorijuhile rõõmu teinud.

Mulle meeldib alati oma elust näiteid tuua ja peale esinemist imestasin, kui kergelt mul oli lähipäevadest näiteid leida. No ok, mõtlesin, sünkroonsus - mul oli vaja sellest teemast rääkida, ju siis oligi kohe vastavad situatsioonid. Aga nüüd olen ennast hoolikamalt jälginud ja leian ikkagi ennast seda nuppu kasutamas. Kasvõi eile õhtul. Jõudsin seitsme paiku koju ja maja oli täiesti tühi. Olin väsinud ja tundsin, et keha vajab lihtsalt puhkust, hea muusika, diivan ja horisontaalne asend. Kuid, kas ma siis tegin seda? Loomulikult mitte. Mulle meenus, et mul jäi päeval üks tööasi pooleli ja ma võtsin arvuti välja – ainult see üks asi, siis kohe. Nii oligi äkki kell kaheksa. Väsimus oli veelgi süvenenud, kuid püsti tõustes otsustasin ma veel ka kööki koristada. Õnneks tabasin ennast teolt ja otsustasin siiski puhkama minna. Miks see küll nii raskelt tuleb? Miks on vaja alati veel natuke ära teha? Veel see üks asi? Teen täna veel selle ära? Ma ei saa seda ju pooleli jätta!

Tegelikult kõige rohkem ehmatas mind mu vanem tütar, kes on hetkel natuke tõbine ja eile ma praktiliselt vedasin ta koolist enne päeva lõppu ära. Siis lubas ta paar tundi magada, et valmistuda tänaseks matemaatika kontrolltööks. Loomulikult oli hommikuks olukord veel hullem, kuid täna rääkis ta juba homsest inglise keele kontrolltööst ja et peame kohe minema kooli asju ära tooma. Mis sest et haige ja omadega läbi, on ka temal pingutusenupp kohe käepärast. Olen suutnud oma eeskujuga juba ka selle väikese inimese oma tagavarapatarei kallale saata.

Hiina meditsiini järgi on meil kahte sorti energiat. Üks on selline baasenergia, mille saame sünnihetkel kaasa ja seda juurde ei tule. Kui see lõpeb, saab ka meie elutee otsa. Teine energia on selline igapäeva energia, mida kogume pidevalt, kui harrastame tervislikke eluviise. Mida tervislikumalt elame, seda vähem on meil vaja baasenergia kallale minna. Minu nägemuse järgi kasutame me iga kord just oma baasenergiat, kui me pingutusenuppu vajutame. Selleks hetkeks tunneme alati, et meie jõud on otsas ja peame ennast kokku võtma. Mu töökaaslane armastas öelda, et läks lõpuks kulmude peal töölt koju, sest oli nii väsinud. Üle-eelmisel reedel ütles, mulle kolm inimest, et nad on nagu tühjaks pigistatud sidrunid. See tähendab, et suure osa reedesest tööpäevast, kui mitte terve, töötasid nad juba tagavara patarei pealt. 

Kui kulunud sinu pingutusnupp on?


September 2016